Pytania do konsultanta krajowego

Szanowni Państwo,

Zapraszam do zadawania pytań.

Powiadomienia
Powiadom o
23 pytania
Od najstarszych
Od najnowszych
Inline Feedbacks
View all comments
Julia
1 rok temu

Panie Profesorze,
dziękuję za stworzenie takiej strony i możliwość zadawania pytań.

Dużo mówi się ostatnio o inhibitorach PARP. Pacjentki z nawrotowym rakiem jajnika bez mutacji BRCA bardzo czekaja na refundację leku Niraparib (Zejula), który wraz z innymi PARP’ami stał się standardem w leczeniu w Europie i krajach rozwiniętych. Lek ten uzyskał już w Polsce wszystkie formalne pozytywne opinie medyczne i pozostaje etap negocjacji kosztów.

Czy jest szansa na na rozmowy z Ministerstwem Zdrowia w celu przyspieszenia tego ostatniego etapu, aby móc w marcu ogłosić refundację leku dla Polek? Postępy w medycynie w leczeniu raka jajnika sa duże i niestety na chwilę obecna nie mamy w Polsce dostępu do europejskich standardów.

Dziękuję za wszelkie dotychczasowe starania i pomoc Pacjentkom.

Pozdrawiam i trzymam kciuki za owocna współpracę z organami decydujacymi.

Ilona
1 rok temu

Witam Serdecznie .
Mam takie pytanie. ? Choruje na nawrotowego raka jajnika. W pierwszej lini była karbo z taxolem po pół roku wznowa również ten sam schemat ale po 5 chemii okazało się że marker wzrost także olaparib mimo brca odpada . Dali w szpitalu mi Chemie caelyx po pierwszej okazało się że markery poszły do góry . Co teraz robić? Czy jeszcze jest dla mnie jakaś chemia ??

Natalia
1 rok temu

Panie Profesorze!mam 36 lat i raja jajnika low grade z wszczepami.Jestem w tej po 1 chemii pakitaksel i karboplatyna.Od nastepnej chemii mam miec wlaczony avastin.Czytalam kilka publikacji i juz sama nie wiem jakie jest najlepsze rekomendowane leczenie w tym typie.Dodatkowo widzę iz na liscie refundacyjnej na maj ma się pojawic olaparib.Czy moglabym się zalapac na ten lek?czy nadal bylby on w pierwszej linii czy w drugiej juz wtedy skoro juz mialam chemię podaną?

Ula
1 rok temu

Dobry wieczór, panie profesorze czy od maja Olparib będzie również dostępny dla 1 linii leczenia bez mutacji Braca?
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję, za taką możliwość zadawania pytań
Ula

Mateusz
1 rok temu

Panie Profesorze,

Czy możliwe jest zastosowanie HIPEC w 4 wznowie wewnątrzotrzewnowej endometrial stromal sarcoma high grade (stan po 4x leczeniu operacyjnym i 1x systemowym), bez przerzutów odległych. Pierwsza operacja w 2013, ostatnia w styczniu 2020. Pacjentka l. 57, w dobrym stanie ogólnym.

Dziękuję za możliwość zadania pytania.

Agnieszka
6 miesięcy temu

Witam. Moja mama choruje na raka jajnika IIIB – wlasnie przerwano jej i zakonczono II linie leczenia chemia z progresja i jej stan sie pogarsza. Czy mozna jej jeszcze jakos pomoc???

MARLENA
4 miesięcy temu

PANIE PROFESORZE
Moja mama w wieku 56 lat zachorowała na raka jajnika w IV stopniu, teraz mając 59 lat ma wznowę choroby z przerzutami i jest na VI kursie chemioterapii ma stwierdzona mutacje BRCA1/2.
Ja mam 39 lat, w lutym 2022r. urodziłam 2 dziecko, mam też genetyczną mutacje BRCA1 i BRCA2.
Mam pytanie ; 1. Czy w moim przypadku wskazane, czy też konieczne jest wycięcie jajników i jajowodów, czy tylko jajowodów.
2. W jakim wieku powinnam poddać się operacji, by było to dla mnie odpowiednie. 3. Jakie badania powinnam mieć wykonane po zabiegu, jak długo i jak często powinny być prowadzone. 4. Czy powinnam mieć też wdrożone leczenie po wykonanej operacji.

Pozdrawiam serdecznie. Dziękuje bardzo za możliwość zadania pytania.

Damian
3 miesięcy temu

Szanowny Panie Profesorze,
Moja mama około rok temu (wtedy 59 lat) zachorowała na raka jajnika. Stety albo niestety, typ jaki się jej trafił to low-grade serous ovarian cancer. Na ten moment moja mama jest fazie remisji, nie ma widocznych oznak choroby.

Z tego co znalazłem internecie, wynika że w amerykańskich klinikach i nie tylko, po operacji i zakończeniu chemioterapii pacjentkom podaje się podtrzymująca terapię hormonalną w postaci letrozolu. Moja mama po dopytaniu się o ten lek, dostała odpowiedź, że taką terapię zaczyna się jedynie w razie nawrotu. Czy jest to jest odpowiednie podejście? Jeżeli tak, to skąd ta rozbieżność w podejściu polskich i zachodnich lekarzy?

Pozdrawiam
Damian

Monika
3 miesięcy temu

Dzien dobry,

Wlasnie zdiagnozowano u mnie ziarniszczaka (histopatologia wycietej rorbieli). Ktory osrodek w Polsce ma najwieksze doswiadczenie w tym temacie? Gdzie szukac pomocy?

Ewelina
2 miesięcy temu

Dzien dobry, jestem córką Państwa pacjentki, która choruje na raka jajnika. Rak wykryty 3 lata temu w 1 stadium choroby. Obecnie przerzuty do płuc. Żadna chemia nie zadziałała.Teraz mama dostaje jakiś trzeci rodzaj w schemacie przez 2 tygodnie co tydzień a później 2 tyg przerwy. Kolejna chemię ma mieć jutro. Mama obecnie ma duże problemy z oddychaniem, pomimo że saturacja w normie. Do dzisiaj przebywała w szpitalu na oddziale wewnetrznym z powodu biegunki (clostirium). Bardzo ciężko jej się chodzi więc prawie cały czas siedzi albo leży. Kompletnie nie wiemy co teraz robić. Czy ma jechać mimo wszystko na chemię czy nie powinny być podjęte jakieś dodatkowe kroki np odciągnięcie wody z płuc żeby mamie trochę ulżyć. Wiemy że sytuacja się pogarsza, mimo wszystko nie wiemy na czym stoimy i co możemy zrobić żeby mamie pomoc. Bardzo proszę o pomoc

Jolanta
3 dni temu

Panie Profesorze,
W kwietniu br. Stwierdzono u mojej mamy raka trzonu macicy – C54. Mama została zakwalifikowana na 18 cykli chemioterapii w/g schematu PAKLITAKSEL 99 + KARBOPLATYNA 124
5 tygodni temu wykonano całkowity skan ciała mamy, okazało się, ze doszło do częściowo remisji raka z 30 mm na 15 mm, węzły chłonne są czyste, aktualna kolonoskopia nie wykazała również żadnych zmian.
W ubiegłym tygodniu tj,20 sierpnia 2022 mama otrzymała ostatnią, 18 chemię. I leczenie szpitalne zostało zakończone. Lekarz odmówił kontynuacji leczenia chemioterapią, ponieważ mama otrzymała jej maksymalną dawkę ??
Nadmieniam, ze okres 18 cykli przeszedł bardzo pomyślnie co potwierdzały kolejne wypisy ze szpitala. Mama poza utratą włosów nie poniosła żadnego uszczerbku na zdrowiu z tego tytułu.
Obecnie mama ma brać dwa razy dziennie tabletki TAMOXIFEN – EGIS 20 mg., które niestety po przeczytaniu załączonej ulotki mogą spowodować u niej olbrzymie problemy zdrowotne.
Mama już jest zagrożona:
zaćmą,
od lat leczy się na tarczycę (obecnie – sytuacja jest stabilna),
rownież od lat są powtarzające się problemy z endometrium,
miała w historii dwa incydenty z niedokrwieniem mózgu, na szczęście za każdy razem następowała szybka reakcja z naszej jak i lekarzy strony.
Wyżej wymieniony lek, według ulotki może te problemy zwielokrotnić. Lekarz prowadzący mamę jest poinformowany o jej dodatkowych problemach zdrowotnych jednak zaordynował w/w lek. Jak poinformował nas lek ten ma rownież niestety zwolnione działanie na raka trzonu macicy.

Pytanie: czy w przypadku mamy nie można zastosować innych leków? Przedłużyć chemioterapię, która dała dobre rezultaty?
Jak doprowadzić do kontynuacji właściwego leczenia mamy ?

Będę wdzięczna za szybką odpowiedz i pokierowanie mnie w chorobie mamy.
Pozdrawiam serdecznie.

Z wyrazami szacunku, Jolanta córka
Barbara pacjentka

Konsultant Krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński

Klinika Ginekologii Onkologicznej NIO-PIB 

ul Roentgena 5, 02-785 Warszawa  

22 5462295

22 5463290