Pytania do konsultanta krajowego

Szanowni Państwo,

Zapraszam do zadawania pytań.

Powiadomienia
Powiadom o
58 pytania
Od najstarszych
Od najnowszych
Inline Feedbacks
View all comments
Julia
2 lat temu

Panie Profesorze,
dziękuję za stworzenie takiej strony i możliwość zadawania pytań.

Dużo mówi się ostatnio o inhibitorach PARP. Pacjentki z nawrotowym rakiem jajnika bez mutacji BRCA bardzo czekaja na refundację leku Niraparib (Zejula), który wraz z innymi PARP’ami stał się standardem w leczeniu w Europie i krajach rozwiniętych. Lek ten uzyskał już w Polsce wszystkie formalne pozytywne opinie medyczne i pozostaje etap negocjacji kosztów.

Czy jest szansa na na rozmowy z Ministerstwem Zdrowia w celu przyspieszenia tego ostatniego etapu, aby móc w marcu ogłosić refundację leku dla Polek? Postępy w medycynie w leczeniu raka jajnika sa duże i niestety na chwilę obecna nie mamy w Polsce dostępu do europejskich standardów.

Dziękuję za wszelkie dotychczasowe starania i pomoc Pacjentkom.

Pozdrawiam i trzymam kciuki za owocna współpracę z organami decydujacymi.

Ilona
2 lat temu

Witam Serdecznie .
Mam takie pytanie. ? Choruje na nawrotowego raka jajnika. W pierwszej lini była karbo z taxolem po pół roku wznowa również ten sam schemat ale po 5 chemii okazało się że marker wzrost także olaparib mimo brca odpada . Dali w szpitalu mi Chemie caelyx po pierwszej okazało się że markery poszły do góry . Co teraz robić? Czy jeszcze jest dla mnie jakaś chemia ??

Natalia
2 lat temu

Panie Profesorze!mam 36 lat i raja jajnika low grade z wszczepami.Jestem w tej po 1 chemii pakitaksel i karboplatyna.Od nastepnej chemii mam miec wlaczony avastin.Czytalam kilka publikacji i juz sama nie wiem jakie jest najlepsze rekomendowane leczenie w tym typie.Dodatkowo widzę iz na liscie refundacyjnej na maj ma się pojawic olaparib.Czy moglabym się zalapac na ten lek?czy nadal bylby on w pierwszej linii czy w drugiej juz wtedy skoro juz mialam chemię podaną?

Ula
2 lat temu

Dobry wieczór, panie profesorze czy od maja Olparib będzie również dostępny dla 1 linii leczenia bez mutacji Braca?
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję, za taką możliwość zadawania pytań
Ula

Mateusz
2 lat temu

Panie Profesorze,

Czy możliwe jest zastosowanie HIPEC w 4 wznowie wewnątrzotrzewnowej endometrial stromal sarcoma high grade (stan po 4x leczeniu operacyjnym i 1x systemowym), bez przerzutów odległych. Pierwsza operacja w 2013, ostatnia w styczniu 2020. Pacjentka l. 57, w dobrym stanie ogólnym.

Dziękuję za możliwość zadania pytania.

Agnieszka
1 rok temu

Witam. Moja mama choruje na raka jajnika IIIB – wlasnie przerwano jej i zakonczono II linie leczenia chemia z progresja i jej stan sie pogarsza. Czy mozna jej jeszcze jakos pomoc???

MARLENA
1 rok temu

PANIE PROFESORZE
Moja mama w wieku 56 lat zachorowała na raka jajnika w IV stopniu, teraz mając 59 lat ma wznowę choroby z przerzutami i jest na VI kursie chemioterapii ma stwierdzona mutacje BRCA1/2.
Ja mam 39 lat, w lutym 2022r. urodziłam 2 dziecko, mam też genetyczną mutacje BRCA1 i BRCA2.
Mam pytanie ; 1. Czy w moim przypadku wskazane, czy też konieczne jest wycięcie jajników i jajowodów, czy tylko jajowodów.
2. W jakim wieku powinnam poddać się operacji, by było to dla mnie odpowiednie. 3. Jakie badania powinnam mieć wykonane po zabiegu, jak długo i jak często powinny być prowadzone. 4. Czy powinnam mieć też wdrożone leczenie po wykonanej operacji.

Pozdrawiam serdecznie. Dziękuje bardzo za możliwość zadania pytania.

Damian
1 rok temu

Szanowny Panie Profesorze,
Moja mama około rok temu (wtedy 59 lat) zachorowała na raka jajnika. Stety albo niestety, typ jaki się jej trafił to low-grade serous ovarian cancer. Na ten moment moja mama jest fazie remisji, nie ma widocznych oznak choroby.

Z tego co znalazłem internecie, wynika że w amerykańskich klinikach i nie tylko, po operacji i zakończeniu chemioterapii pacjentkom podaje się podtrzymująca terapię hormonalną w postaci letrozolu. Moja mama po dopytaniu się o ten lek, dostała odpowiedź, że taką terapię zaczyna się jedynie w razie nawrotu. Czy jest to jest odpowiednie podejście? Jeżeli tak, to skąd ta rozbieżność w podejściu polskich i zachodnich lekarzy?

Pozdrawiam
Damian

Monika
1 rok temu

Dzien dobry,

Wlasnie zdiagnozowano u mnie ziarniszczaka (histopatologia wycietej rorbieli). Ktory osrodek w Polsce ma najwieksze doswiadczenie w tym temacie? Gdzie szukac pomocy?

Ewelina
1 rok temu

Dzien dobry, jestem córką Państwa pacjentki, która choruje na raka jajnika. Rak wykryty 3 lata temu w 1 stadium choroby. Obecnie przerzuty do płuc. Żadna chemia nie zadziałała.Teraz mama dostaje jakiś trzeci rodzaj w schemacie przez 2 tygodnie co tydzień a później 2 tyg przerwy. Kolejna chemię ma mieć jutro. Mama obecnie ma duże problemy z oddychaniem, pomimo że saturacja w normie. Do dzisiaj przebywała w szpitalu na oddziale wewnetrznym z powodu biegunki (clostirium). Bardzo ciężko jej się chodzi więc prawie cały czas siedzi albo leży. Kompletnie nie wiemy co teraz robić. Czy ma jechać mimo wszystko na chemię czy nie powinny być podjęte jakieś dodatkowe kroki np odciągnięcie wody z płuc żeby mamie trochę ulżyć. Wiemy że sytuacja się pogarsza, mimo wszystko nie wiemy na czym stoimy i co możemy zrobić żeby mamie pomoc. Bardzo proszę o pomoc

Jolanta
1 rok temu

Panie Profesorze,
W kwietniu br. Stwierdzono u mojej mamy raka trzonu macicy – C54. Mama została zakwalifikowana na 18 cykli chemioterapii w/g schematu PAKLITAKSEL 99 + KARBOPLATYNA 124
5 tygodni temu wykonano całkowity skan ciała mamy, okazało się, ze doszło do częściowo remisji raka z 30 mm na 15 mm, węzły chłonne są czyste, aktualna kolonoskopia nie wykazała również żadnych zmian.
W ubiegłym tygodniu tj,20 sierpnia 2022 mama otrzymała ostatnią, 18 chemię. I leczenie szpitalne zostało zakończone. Lekarz odmówił kontynuacji leczenia chemioterapią, ponieważ mama otrzymała jej maksymalną dawkę ??
Nadmieniam, ze okres 18 cykli przeszedł bardzo pomyślnie co potwierdzały kolejne wypisy ze szpitala. Mama poza utratą włosów nie poniosła żadnego uszczerbku na zdrowiu z tego tytułu.
Obecnie mama ma brać dwa razy dziennie tabletki TAMOXIFEN – EGIS 20 mg., które niestety po przeczytaniu załączonej ulotki mogą spowodować u niej olbrzymie problemy zdrowotne.
Mama już jest zagrożona:
zaćmą,
od lat leczy się na tarczycę (obecnie – sytuacja jest stabilna),
rownież od lat są powtarzające się problemy z endometrium,
miała w historii dwa incydenty z niedokrwieniem mózgu, na szczęście za każdy razem następowała szybka reakcja z naszej jak i lekarzy strony.
Wyżej wymieniony lek, według ulotki może te problemy zwielokrotnić. Lekarz prowadzący mamę jest poinformowany o jej dodatkowych problemach zdrowotnych jednak zaordynował w/w lek. Jak poinformował nas lek ten ma rownież niestety zwolnione działanie na raka trzonu macicy.

Pytanie: czy w przypadku mamy nie można zastosować innych leków? Przedłużyć chemioterapię, która dała dobre rezultaty?
Jak doprowadzić do kontynuacji właściwego leczenia mamy ?

Będę wdzięczna za szybką odpowiedz i pokierowanie mnie w chorobie mamy.
Pozdrawiam serdecznie.

Z wyrazami szacunku, Jolanta córka
Barbara pacjentka

EMILIA
1 rok temu

Panie profesorze,
mam 32lata, w 2019r. mialam dwie konizacje z powodu wczesnego raka szyjki. W ubiegłym roku po urodzeniu 1-go dziecka przy cc zdiagnozowano u mnie nawrót raka w stadium 2B wg MR, jednak wdało się wodonercze więc 2B/3B.
Leczenie radykalne- radiochemioterapia i brachyterapia, dwa rezonanse kontrolne miednicy były ok.
Jednak od maja odczuwam dolegliwości bólowe w mostku i nad prawa piersią, a PET pokazał przerzuty do mostka i prawych węzłów srodpiersia.
Jeden lekarz proponuje leczenie systemowe palitaksel+cisplatyna+ bewacyzumab, natomiast drugi zaleca radioterapię w te trzy świecące w PET miejsca plus karboplatyna.
Które leczenie Pana profesora zdaniem jest właściwsze? Czy operacja wchodzi w tym wypadku w grę?
Bardzo proszę o radę, bo już jestem bez sił i nadziei.

Dawid
1 rok temu

Szanowny Panie Profesorze,

Mam pytanie dotyczące leczenia pacjentki z rakiem gruczołowym endometrium.
Pacjentka 80-letnia po zabiegu histerektomii z obustronnym usunięciem jajników i jajowodów 2 miesiące temu. W obrazie hist-pat: rak gruczołowy endometrialny G-2, utkanie nacieka powierzchownie (mniej niż 1/2) błonę mięśniową. Brak cech angioinwazji, węzeł chłonny wolny od utkania nowotworowego.
Stadium zaawansowania pT1aN0
Dodatkowo w oparciu wytyczne ESMO z roku 2022 wykonano barwienie immunohistochemiczne białka p53, które wykazało pozytywne barwienie w 90% komórek.
W oparciu o wyniki barwienia immunohistochemicznego pacjentce zaproponowano chemioterapię adjuwantową. Pacjentka rozważa podjęcie terapii adjuwantowej, ale ma obawy związane z działaniami ubocznymi leczenia. W badaniach TK po zabiegu nie uwidoczniono ognisk przerzutowych.

Czy w przypadku pacjentki z takim nowotworem, Pana zdaniem najwłaściwszym postępowaniem będzie wdrożenie chemioradioterapii, samej chemioterapii bądź radioterapii czy obserwacja?

Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc.

Z poważaniem,

Ewa
11 miesięcy temu

Panie Profesorze ,kiedy będzie dostępny niraparib dla chorych które mają wznowe raka jajnika a zachorowaly przed 2022 r, ja jako chorująca aktualnie w drugiej linii leczenia z dobrymi wynikami, nie mam możliwości na refundcjie leku nawet w RDTL gdyż został usunięty

Jola
10 miesięcy temu

Dzień dobry, proszę o informację co robić dalej przy takich wynikach ca125 -12,40; he4-79,70 oraz test Roma 19,43 po menopauzie. Dziękuję.

Wiktoria
10 miesięcy temu

Witam
Zaczęłam Brac tabletki antykoncepcyjne
Gdyż zauważyłam że mam co raz większy brzuch przed tabletkami współzyłam a teraz brak miesiączki nie wiem czy to przez tabletki

Małgorzata
10 miesięcy temu

Dzień dobry,
Jestem w trakcie leczenia z rozpoznaniem rak jajnika surowiczy high grande, pT3cNO, przerzuty na wątrobie i otrzewnej. W październiku operacja cytoredukcji. Usunięto mi guza, oba jajniki, macicę wraz z przydatkami, sieć większą, fragment więzadła żołądkowo okrezniczego, esica i fragment prostnicy. Mam wyłonioną kolostomie. Pozostały zmiany na wątrobie. Obecnie jestem w trakcie chemioterapii paklitaxel oraz karboplatyna, po 3 wlewie ca125= 71 .
Mam mieć włączony avastin. Pytanie czy w moim przypadku korzystniejsze będzie dalsze leczenie operacyjne czy podanie avastin zamyka tą możliwość?
Jakie inne metody leczenia ?
Z góry dziękuję
Małgorzata 47 lat

Justyna
9 miesięcy temu

Dzień dobry. Mam pytanie.
Rak jajnika 3 stopnia, pooperacyjny, pierwsza linia leczenia – olaparyb z bewacyzumabem czy niraparyb przy raku jajnika z HRD? Jakie są aktualne badania, co jest skuteczniejsze? Obecnie są dwa dostępne sposoby oferowanego leczenia. Z góry dziękuję za odpowiedz.

Last edited 9 miesięcy temu by Justyna
Iwona
9 miesięcy temu

Panie Profesorze,
Od sierpnia jestem na leczeniu olaparibem. W związku z 3 epizodem niedokrwistości podawanie leku zostało mi wstrzymane i miałam transfuzję krwi. Wyniki wróciły do normy, ale dostałam skierowanie na biopsję szpiku. Jeśli wyniki biopsji będą dobre mam mieć przywrócony olaparib w zmniejszonej dawce, ale nie wiem jak długo będę na nie czekać. Czy jest możliwość przywrócenia leczenia olaparibem po okresie przerwy w przyjmowaniu dłuższym niż 28 dni? Lekarka twierdzi, że można wstrzymać lek na dłużej, ale wszędzie znajduję informacje, że 28 dni to górna granica.

Aleksandra
8 miesięcy temu

Dzień dobry,
Jestem pacjentka z województwa wielkopolskiego – chciałabym skonsultować swoje wyniki – czy jest szansa umówić się na konsultacje online?

Lucyna
8 miesięcy temu

Witam, w 2017 roku zdiagnozowano u mnie trójujemnego raka piersi ( T2N0M0-TNBC), przeprowadzono podskórną amputację piersi z jednoczesną rekonstrucją ekspanderem SNB, następnie poddana byłam chemioterapii (AC-P) i radioterapii. Na podstawie badań genetycznych wykryto mutację genu NOD2. Leczenie zakończyłam w lutym 2018 roku. Jestem pod stałą kontrolą onkologiczną oraz ginekologiczną. Lekarz ginekolog sugeruje, że w moim przypadku ( 54 lata, w 2008 roku usunięta macica) należy rozważyć usunięcie jajników w celu uniknięcia ewentualnych przerzutów. Uważa, że wykrycie zmian nowotworowych, nawet przy częstych i regularnych kontrolach następuje dopiero, kiedy zmiana jest już duża i zaawansowana. Wówczas pozostaje już leczenie paliatywne.
Stąd moja prośba do Pana Profesora o wyrażenie opinii na ten temat. Czy, w moim przypadku, wskazane byłoby laparoskopowe usunięcie jajników?

Katarzyna
8 miesięcy temu

Dobry wieczór Panie Profesorze . 04.2021 operacja raka jajnika t. Jasnokomoŕkowy . Figo 1A . Brak mutacji brca1 , 2 . 6 cykli chemioterapii ( paklitaksel + karboplatyna) do 09.2021. Od miesiąca wysiłkowe nietrzymanie moczu wynikające z atrofii błony śluzowej pochwy i cewki moczowej . Moje pytania do Pana Profesora 1. Czy mogę rozpocząć lokalną terapię estrogenową ( maści/ globulki dopochwowe ? Jeśli tak jaki preparat i w jakim schemacie Pan Dobry wieczór Panie Profesorze . 04.2021 operacja raka jajnika t. Jasnokomoŕkowy . Figo 1A . Brak mutacji brca1 , 2 . 6 cykli chemioterapii ( paklitaksel + karboplatyna) do 09.2021. Od miesiąca wysiłkowe nietrzymanie moczu wynikające z atrofii błony śluzowej pochwy i cewki moczowej . Moje pytania do Pana Profesora 1. Czy mogę rozpocząć lokalną terapię estrogenową ( maści/ globulki dopochwowe ? Jeśli tak jaki preparat i w jakim schemacie Pan preferuje? 2. Jakie są możliwości poszerzenia diagnostyki genetycznej preferuje? 2. Jakie są możliwości poszerzenia diagnostyki genetycznej – badanie HRD ? Dziękuję za możliwość kontaktu z Panem Profesorem . Pozdrawiam

Aneta
7 miesięcy temu

Witam Panie Profesorze. Piszę w sprawie mojej mamy. Pacjentka lat 67 ze zdiagnozowanym w 2019 roku rakiem endometrialnym trzonu macicy, po resekcji , radioterapii i brachyterapii, wznowa w kikucie pochwy 2021, resekowana, ponowna wznowa pół roku później, zastosowano powtórną brachyterapię, kolejnie wykonano biopsję węzłów pachwinowych , zdiagnozowano przerzuty do węzłów chłonnych, w styczniu 2022 zastosowano chemioterapię, po 3 sesji zdiagnozowano przetokę pochwowo esiczą i pochwowo pęcherzową (prawdopodobnie na skutek leczenia, wynik histop. nie potwierdził komórek nowotworowych) , wykonano zabieg wyłonienia stomii i nefrostomii w kwietniu 2022, obecnie zaprzestano dalszego leczenia z badań obrazowych prawdopodobnie zmiana przerzutowa do nadnercza ok 1 cm, poszerzony węzeł okołoaortalny, zdiagnozowane przerzuty na skórze , wymazy z pochwy nie potwierdzają rozrostu. Mama jest obecnie w dość dobrym stabilnym stanie, chodząca, wyniki krwi w normie. Mam pytanie odnośnie leczenia dostarlimabem, wiem , że preparat nie jest obecnie refundowany, interesuje mnie opinia czy w takim stadium jest szansa zahamowania dalszego rozwoju nowotworu podając ten lek i w jaki sposób mogłabym się o niego postarać ,

Barbara
6 miesięcy temu

Dzień dobry Profesorze, mama miała guzka sromu, który został wycięty. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że badania histopatologiczne nie są dobre , w poniedziałek jedziemy do naszego lekarza po wynik i skierowanie na dalsze leczenie. Znalazłam Pana artykuł , na temat leczenia guzów sromu,gdzie pisze żeby leczyć się w ośrodkach które mają doświadczenie w tego typu chorobie bo jest ona żadka. Mieszkamy koło Konina w wielkopolsce. Największe miasta w okolicy to Poznań i Bydgoszcz. Czy może mi Pan polecić ośrodek ewentualnie lekarzy,gdzie najlepiej udać się na leczenie? Dziękuję za odpowiedź.

Anna
5 miesięcy temu

Dzien dobry ,panie profesorze
Pisze do pana w imieniu mojej siostry lat 43. IV stadium raka jajnika z przerzutami na watrobie, plucach, miednicy, z mutacja brca.Zostala zdiagnozowana w grudniu 2022 w szpitalu w Dublinie leczenie rozpoczeto miesiac po diagnozie Carboplatyna plus Taxol. Po 5 cyklu chemioterapii wykonano tomograf przerzuty sie cofnely markery 68. Niestety od 4 dni jest w szpitalu markery 168 tomograf wykonany 2 dni temu ogniska w plucach. Lekarze chirurdzy nie wykonaja zadnego zabiegu usuniecia jajnikow, z tego powodu. Lekarz prowadzacy postanowil wznowic chemioterapie po miesiacu przerwy. W tej sytuacji nie wiemy co robic dalej jak jej pomuc. Prosze o odpowiedz oraz zycze milego dnia. Anna

Anna
5 miesięcy temu

Dzień dobry,

Proszę o informację w jakich okolicznościach należy zrezygnować z leczenia bewumezacyb.
Obecnie jestem objęta leczeniem bewumezacyb wraz z olaparib lecz lekarz prowadzący chce zrezygnować z bewumezacyb.
Lekarz uzasadnia, iż najnowsze wyniki badań w tej dziedzinie wskazują, że olaparib przy raku jajnika jest wystarczający.
Znalazłam artykuł, w którym zaleca Pan łączenie obu leków.
Czy w tej sytuacji powinnam rozmawiac z lekarzem o pozostawieniu mnie przy obu lekach?
Wyniki neutrofili są właściwe dla podania leków co ok 4 tygodnie a nie co 3 tygodnie.

Będę wdzięczna za udzielenie odpowiedzi.

Beata
4 miesięcy temu

Dzień dobry.Panie doktorze,czy zajmuje się Pan dr rakiem sromu.
Byly przerzuty do wezlow pachwinowych.Wycietę.Jest szansa na wyleczenie po radioterapii.CZy mała szansa na wyleczenie.Podobno przeżycia 5 letnie 30%..Proszę odp.

Beata
4 miesięcy temu

Panie profesorze wczesniej pisałam o raku sromu.Jestem po radioterapii.Gdzie najlepiej mieć kontrolę po radioterapii.

Barbara
3 miesięcy temu

Witam, Panie profesorze rak endimetrialny jajnika low grade stadium 1b. Pierwsza operacja usunięcie jajnikow I trzonu macicy , druga cytoredukcja z usunięciem sieci większej, wezlow chłonnych biodrowych, szyjki. Nie zastosowano chemii tylko obserwacja i TK co 3 miesiace. Czy to dobra metoda?

Krystyna
3 miesięcy temu

Dzień dobry,
Panie Profesorze, choruje na raka jajnika pierwszą operację miałam 5 lat temu (usunięcie przydatków, macicy, sieci większej). Po operacji stosowano 6 cyklów chemii. Potem nastąpiła wznowa w 2021 i 29.06.2021 miałam kolejną operacje (laparotopia, splenektomia, resekcja częściowa prawej przepony, resekcja przednia odbytnicy, wycięcie kikuta sieci większej i pojedynczych zmian z otrzewnej, cytoredukcja R0.HIPEC Cisplatyna 100mg/m2 przez godzinę). Po operacji wzięłam 6 cykli chemii II linii (Karboplatyna AUC5-419 mg iv, Paklitaksel 175mg/m2 – 274 mg iv). Niestety ponownie nastąpiła wznowa i od 6.02.2023 stosowałam kolejną chemioterapie w 6 cyklach co 4 tygodnie (Caleyx 30mg/ m2 – 48mg iv; Karboplatyna AUC 5 – 442mg). Chemioterapie zakończyłam 10 lipca 2023. Tomograf wykonany w połowie leczenia wykazał ze guzy delikatnie się zmniejszyły. Natomiast ostatni tomograf z lipca wykazał, że guzy nowotworowe nie uległy już zmianie. Niestety okazało się ze Olaparyb na który bardzo liczyłam został u mnie wykluczony, chociaż nie wiem dlaczego… Panie profesorze, na jakie inne leczenie mogę jeszcze liczyć by zatrzymać chorobę? Co dalej robić? proszę o odpowiedź i pomoc. Pozdrawiam.
Krystyna

Beata
2 miesięcy temu

Panie proofesorze proszę mi odp czy przy y raku sromu,niestety były przerzuty do wezlow pachwinowych z naciekiem powierzchniowym,czy po radioterami jest szansa,że choroba się może zatrzymac na dłuższe lata.

Ewa
1 miesiąc temu

Dobry wieczór,
Panie Profesorze u mojej mamy 74l. w lipcu 2022 zdiagnozowano raka endometrium (mięsakorak macicy pT1BN0 M0 Pn(-) LVSI(-) Z51.0 , C54.1. We wrześniu przeszła zmodyfikowane usunięcie macicy z przydatkami . W grudniu nastąpiła wznowa w pochwie. Zastosowano radioterapię 20Gy/5 frakcji oraz chemioterapię- I linia -3 cykle CARBOPLATYNY . TK w kwietniu wykazało normalizację w pochwie ,ale małe guzki w miednicy. Zastosowano II linię leczenia – PAKLITAKSEL 120/m2 co 2 tyg. od kwietnia do lipca . Wynik TK – progresja w miednicy guzki lekko się powiększyły, w pochwie naciek . Zastosowano radioterapię paliatywną 20 Gy w 5 x4 Gy. W sierpniu zakończono leczenie . Mama cały proces leczenia zniosła bardzo dobrze. Wyniki krwi ma dobre CA125 -15,3 CEA 2,3 . Proszę o odpowiedź na pytanie czy oprócz zastosowanego leczenia są inne leki, metody ( w tym nierefundowane) pozwalajace pokonać tę chorobę?

Małgorzata
1 miesiąc temu

Dzień dobry Panie Profesorze
Wczoraj dostałam informację, że planowana jest refundacja herceptyny. Czy dotyczy ona tylko raka trzonu macicy typu surowiczego? Pytam ponieważ wykupuję herceptynę ze środków własnych. Choruję na gruczolakoraka endometrialnego G3 trzonu macicy. Byłam operowana w grudniu 2021r, potem była radioterapia i brachyterapia. W marcu tego roku pojawiły się przerzuty na płuca i wątrobę. Badania tkanek guza wykazały amplifikację HER2 w komórkach nowotworowych. W związku z tym lekarz zaproponował dodatkowo oprócz typowej chemioterapii (karboplatyna + taxol) wlewy herceptyny i branie tamoxifenu. Czy moje obawy, że refundacja dotyczy tylko raka typu surowczego są słuszne? Pozdrawiam serdecznie

Justyna
1 miesiąc temu

Dzień dobry Panie Profesorze,
Piszę do Pana w sprawie mojej mamy
Mama w wieku 70 zachorowala , a właściwie wykryto u niej raka jajnika bez mutacji BRCA. Została poddana operacji, podczas której usunięto jej wszystkie narządy rodne. Po zabiegu przyjmowała chemioterapię z paltyną i przez 3 lata było wszystko ok. Była pod stałą kontrolą. Nagle w połowie tego roku, zaczęły wzrtastać jej wyniki CA 125 i wówczas po wizycie u onkologa, zdiagnozowano „ognisko ” na śledzionie. W związku z powyzszym ponownie podjęła leczenie chemioterapią. Natomiast brak było opcji operacji, w celu usunięcia ogniska. No i niestety nie wiem dlaczego. Po chemioterapii ognisko znacznie się zmniejszyło a ca 125 również znacznie spadło. Po chemioterapii miała mieć zastosowany lek Olaparyb ale niestety z opieszałości poradni nie przyznano jej tego leku.
Proszę o informację, co mogę zrobić aby nie zaniechać tego, co do tej pory udało się osiągnąć. Czy w zwiazku z tym, że mama nie posiada mutacji BRCA ma szanse na leczenie niraparibem ? Jeśli tak, to gdzie , w jakiek placówce może załapać się ma program? Jeśli są inne metody, to proszę o ich wskazanie . Jak patrzę, to niestety szkoda tego co osiągnęła do tej pory. Moim zdaniem trzeba działać a nie czekać na skutki.

Beata
1 miesiąc temu

Dzień dobry Panie Profesorze.Bardzo proszę mi odp czy 3 msc po radioterapii jak był rak sromu z przerzutami do wezlow pachwinowych to pierwsza kontrola wystarczy tylko badanie ginekologiczne sprawdzenie dotykiem pachwin i z grubsza bad gin.Czy w moim przypadku jeszcze inne badania powinny być zlecone.

Mirosław
13 dni temu

Panie Profesorze,

pytam w imieniu mojej żony, u której zdiagnozowano raka jajnika: Podsumowując rok 2021 w onkologii w zakresie raka jajnika, powiedział Pan, że chemioterapia dootrzewnowa (HIPEC) nie sprawdziła się gdyż nie skutkuje lepszymi wynikami w porównaniu do standardowej opieki. Czy coś się zmieniło od tego czasu i HIPEC jest rekomendowany obecnie w przypadku leczenia raka jajnika, jeśli tak, dlaczego?

Ania
5 dni temu

11.11.2023 r. tąpnęło nam całe życie, odwieźliśmy Mamę lat 73 wieczorem do szpitala po trwających cały dzień wymiotach. Zakwalifikowana z niedrożnością jelita trafiła na oddział chirurgii. Na usg brzucha okazało się, że mało widać bo w brzuchu zebrała się woda. Dopiero w poniedziałek 13.11.2023 roku zrobiono TK, które wykazało, że to zaawansowany proces nowotworowy z punktu wyjścia z jajnika, który spowodował skręt jelita. Przeprowadzono operację wyłaniającą stomię z jelita cienkiego. Po zabiegu Pani doktor chirurg odebrała nam nadzieję na życie Mamy. Powiedziała nam, że to koniec, że Mama ma ogromnego guza na jajniku z wszczepami rozsianymi do otrzewnej, że choroba jest tak zaawansowana, że mamy zabrać Mamę do domu i otoczyć opieką. 21.11.2023 Mama wróciła do domu w stanie dobrym, dobre wyniki morfologii, CA 125=725, test ROMA po menopauzie 99%, badanie histopatologiczne: sieć z utkaniem raka gruczołowego o profilu immunohistochemicznym cytokeratin20: odczyn ujemny, Cytokaretin7: odczyn dodatni, ER: odczyn dodatni, P53: odczyn dodatni, PR: odczyn ujemny, WT1: odczyn dodatni, całość obrazu morfologicznego p połączeniu z danymi klinicznymi przemawia za zmianą pierwotną w jajniku. Panie Profesorze bardzo proszę o informację czy Mama ma szansę chociaż na przedłużenie sobie życia? Od czego powinniśmy zacząć ratować jej życie? Jesteśmy zapisani na konsultację w centrum Onkologii w Bydgoszczy ale chcielibyśmy usłyszeć też Pana Profesora opinię. Z góry dziękuję

Konsultant Krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński

Klinika Ginekologii Onkologicznej NIO-PIB 

ul Roentgena 5, 02-785 Warszawa  

22 5462295

22 5463290