Pytania do konsultanta krajowego

Szanowni Państwo,

Zapraszam do zadawania pytań.

Powiadomienia
Powiadom o
17 pytania
Od najstarszych
Od najnowszych
Inline Feedbacks
View all comments
Julia
1 rok temu

Panie Profesorze,
dziękuję za stworzenie takiej strony i możliwość zadawania pytań.

Dużo mówi się ostatnio o inhibitorach PARP. Pacjentki z nawrotowym rakiem jajnika bez mutacji BRCA bardzo czekaja na refundację leku Niraparib (Zejula), który wraz z innymi PARP’ami stał się standardem w leczeniu w Europie i krajach rozwiniętych. Lek ten uzyskał już w Polsce wszystkie formalne pozytywne opinie medyczne i pozostaje etap negocjacji kosztów.

Czy jest szansa na na rozmowy z Ministerstwem Zdrowia w celu przyspieszenia tego ostatniego etapu, aby móc w marcu ogłosić refundację leku dla Polek? Postępy w medycynie w leczeniu raka jajnika sa duże i niestety na chwilę obecna nie mamy w Polsce dostępu do europejskich standardów.

Dziękuję za wszelkie dotychczasowe starania i pomoc Pacjentkom.

Pozdrawiam i trzymam kciuki za owocna współpracę z organami decydujacymi.

Ilona
1 rok temu

Witam Serdecznie .
Mam takie pytanie. ? Choruje na nawrotowego raka jajnika. W pierwszej lini była karbo z taxolem po pół roku wznowa również ten sam schemat ale po 5 chemii okazało się że marker wzrost także olaparib mimo brca odpada . Dali w szpitalu mi Chemie caelyx po pierwszej okazało się że markery poszły do góry . Co teraz robić? Czy jeszcze jest dla mnie jakaś chemia ??

Natalia
1 rok temu

Panie Profesorze!mam 36 lat i raja jajnika low grade z wszczepami.Jestem w tej po 1 chemii pakitaksel i karboplatyna.Od nastepnej chemii mam miec wlaczony avastin.Czytalam kilka publikacji i juz sama nie wiem jakie jest najlepsze rekomendowane leczenie w tym typie.Dodatkowo widzę iz na liscie refundacyjnej na maj ma się pojawic olaparib.Czy moglabym się zalapac na ten lek?czy nadal bylby on w pierwszej linii czy w drugiej juz wtedy skoro juz mialam chemię podaną?

Ula
1 rok temu

Dobry wieczór, panie profesorze czy od maja Olparib będzie również dostępny dla 1 linii leczenia bez mutacji Braca?
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję, za taką możliwość zadawania pytań
Ula

Mateusz
1 rok temu

Panie Profesorze,

Czy możliwe jest zastosowanie HIPEC w 4 wznowie wewnątrzotrzewnowej endometrial stromal sarcoma high grade (stan po 4x leczeniu operacyjnym i 1x systemowym), bez przerzutów odległych. Pierwsza operacja w 2013, ostatnia w styczniu 2020. Pacjentka l. 57, w dobrym stanie ogólnym.

Dziękuję za możliwość zadania pytania.

Agnieszka
1 miesiąc temu

Witam. Moja mama choruje na raka jajnika IIIB – wlasnie przerwano jej i zakonczono II linie leczenia chemia z progresja i jej stan sie pogarsza. Czy mozna jej jeszcze jakos pomoc???

MARLENA
11 dni temu

PANIE PROFESORZE
Moja mama w wieku 56 lat zachorowała na raka jajnika w IV stopniu, teraz mając 59 lat ma wznowę choroby z przerzutami i jest na VI kursie chemioterapii ma stwierdzona mutacje BRCA1/2.
Ja mam 39 lat, w lutym 2022r. urodziłam 2 dziecko, mam też genetyczną mutacje BRCA1 i BRCA2.
Mam pytanie ; 1. Czy w moim przypadku wskazane, czy też konieczne jest wycięcie jajników i jajowodów, czy tylko jajowodów.
2. W jakim wieku powinnam poddać się operacji, by było to dla mnie odpowiednie. 3. Jakie badania powinnam mieć wykonane po zabiegu, jak długo i jak często powinny być prowadzone. 4. Czy powinnam mieć też wdrożone leczenie po wykonanej operacji.

Pozdrawiam serdecznie. Dziękuje bardzo za możliwość zadania pytania.

Konsultant Krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński

Klinika Ginekologii Onkologicznej NIO-PIB 

ul Roentgena 5, 02-785 Warszawa  

22 5462295

22 5463290